جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

88888938 021

برای مشاوره تماس بگیرید

ممبران فیلمتک(Filmtec)

ممبران فیلمتک (Filmtec)

شرکت مهندسی فران واردکننده و تأمین کننده ممبرانهای اصلی فیلمتک(Filmtec) برای شیرین سازی آب لب شور و آب دریا با فرایند اسمز معکوس است. برای مشاوره و خرید ممبرانهای اسمز معکوس فیلمتک با کارشناسان ما تماس بگیرید.

فرایند اسمز معکوس فناوری شیرین سازی آب بر پایه غشاء نیمه تروا یا ممبران است که برای حذف ذرات جامد محلول از مایعات شور مورد استفاده قرار می گیرد. این فناوری در سیستم های غیر آبی هم مورد استفاده قرار می گیرد. اما پرکاربردترین مصرف آن در صنعت شیرین سازی آب های شور می باشد. در گذشته غشاهای فرایند اسمز معکوس به صورت فیبرهای توخالی از جنس استات سلولز (CA) تولید می شوند ولی امروزه این غشاها به حالت تنیده شده فیلم باریک در یک پیکربندی مارپیچ مورد استفاده قرار می گیرد؛ به سبب توسعه و نوآوری در صنعت شیرین سازی آب های شور، نسل جدید غشاهای فرایند اسمز معکوس دارای مزایایی مانند کاهش چشمگیر نمک های محلول در آب، کاهش میزان فشار عملیاتی و ثبات بازدهی سیستم در طیف وسیعی از تغییرات حین کارکرد سیستم تصفیه آب می نوان اشاره کرد..

 

ممبران های اسمز معکوس فیلمتک (Filmtec)

شرکت DuPont در سال ۱۸۰۲ در ایالات متحده آمریکا بنیان گذاری شده و در سده اخیر بر تولید مواد شیمیایی خصوصاً پلیمرها تمرکز داشته است. شرکت DuPont در سال ۲۰۱۷ با شرکت DOW برترین تولید کننده ممبران در دنیا و تولید کننده برند فیلمتک در ممبرانهای اسمز معکوس، ادغام شده است. پس از این ادغام، شرکت DowDuPont به بزرگترین شرکت تولید کننده مواد شیمیایی در دنیا با ارزش بیش از ۱۳۰ میلیارد دلار مبدل گردید. ولی دو سال بعد یعنی در سال ۲۰۱۹ شرکت DowDuPont به سه شرکت مجزای Corteva(فعال در زمینه مواد شیمیایی کشاورزی)، .DOW Inc (متمرکز بر دانش مواد) و DuPont (متمرکز بر تولید محصولات صنایع از جمله ممبران) تقسیم شده است. بعد از این تاریخ کلیه ممبرانهای پیشین که با نام شرکت DOW و با برند Filmtec تولید می شدند به نام شرکت Dupont بازار روانه شدند.

شرکت مهندسی فران وارد کننده و تأمین کننده ممبرانهای اسمز معکوس اصلی با برند فیلمتک از شرکت Dupont آمریکا است.

 

ممبران های آب لب شور فیلمتک (Filmtec Brackish Water Membrane)

ممبران لب شور فیلمتک

آب لب شور حاوی ذرات جامد حل شده (TDS) بیشتری به نسبت آبهای سطحی یا به اصطلاح شورتر است. اما میزان شوری آن از آب دریا کمتر، و به طور معمول منبع آن آب های زیر زمینی است. البته میزان شوری آب تنها معیار ارزیابی برای انتخاب نوع ممبران نیست. گهگاه آلودگی های موجود در آبهای شور نظیر آب چاه باعث پیچیدگی های خاص جهت استفاده در کاربرد های محتلف شده است. ممبرانهای آب لب شور نسبت به وجود آلودگیهای بیولوژِیکی، روغن و مقادیر بالای ذرات نامعلق نامحلول آسیب پذیر هستند. 

میزان ذرات جامد حل شده (TDS) آب لب شور به عنوان شاخص سنجش شوری آب بین ppm 1000 تا ppm 12000 است. با افزایش شوری آب، فشار معکوس اسمزی مورد نیاز برای شیرین سازی آب شور افزایش می یابد. البته فشار عملیاتی یکی از متغیرهای عملیاتی کارکرد ممبرانهای اسمز معکوس است. 

شرایط عملیاتی پیشنهاد شده توسط کمپانی دوپونت جهت بهره برداری از ممبران های آب لب شور در جدول زیر ارائه شده است:

Polyamide Thin-Film CompositeMembrane Type
113°F (45°C)
Maximum Operating Temperature
600 psig (41 bar)Maximum Operating Pressure
15 psig (1.0 bar)
Maximum Pressure Drop
pH Range
11 - 2
Continuous Operation
13 - 1Short-Term Cleaning (30 min.)
15.9 (m3/hr)Maximum Feed Flow
Less than 0.1 ppm
Free Chlorine Tolerance

 

       ۱) ممبران BW30-400 فیلمتک(Filmtec)

این محصول از جمله ممبران های هشت اینچ محبوب و پرطرفدار کمپانی دوپونت آمریکا در ایران و جهان است که در واحدهای شیرین سازی آب با فرابند اسمز معکوس به نام BW30-400 شناخته می شود. همچنین اولین ممبران شناخته شده با سطح موثر ۴۰۰ فوت مربعی در کشور ها و بازار های جهانی است که به صورت گسترده در تجهیزات به روزرسانی شده سیستم های بزرگ این فرایند مورد بهره برداری قرار می گیرد. از ویژگی های شاخص این محصول می توان به توانایی پذیرش میزان مناسب دبی خوراک ورودی و جریان خروجی در عدم حضور کلر آزاد اشاره کرد. طریقه صحیح شروع فرایند بهره برداری سیستم اسمز معکوس از دیگر نکاتی است که باید آن را در نظر گرفت؛ برای جلوگیری از آسیب به ممبران های سیستم که به طور متداول بر اثر میزان دبی خوراک تنظیم نشده و میزان فشار اعمالی خارج از محدوده کاری باعث تخریب زود هنگام آن می شود؛ اگر چه با رعایت نکات بهره برداری صحیح هیچگونه آسیب غیر منتظره ای رخ نخواهد داد و طبق آنالیز صورت گرفته شده کیفیت آب خروجی از سیستم مطابق با انتظار مصرف کننده ها خواهد بود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر لطفا بر روی دیتاشیت کامل این محصول کلیک نمایید:  Dow-Filmtec-BW30-400

واحد فروش شرکت مهندسی فران آماده پاسخگویی به درخواستهای تأمین ممبرانهای فیلمتک است.

 

       ۲) ممبران BW30HR-440 فیلمتک(Filmtec)

ممبران BW30HR-440 مناسب برای واحدهای شیرین سازی اسمز معکوس با در نظر داشتن سیستم پیش تصفیه موثر است؛ بهره گیری از این محصول با رعایت اصول بیان شده عملکرد بهینه، طول عمر مفید، افزایش میزان تولید و کیفیت بالای آب را به همراه خواهد داشت. از ویژگی های شاخص این محصول می توان به افزایش سطح موثر آن با قابلیت شست و شو شیمیایی با محدوده وسیع pH، همچنین تولید آب با کیفیت بالا با کاهش میزان CAPEX و OPEX اشاره کرد. 

 

       ۳) ممبران BW30HRLE-440 فیلمتک(Filmtec)

ممبران BW30HRLE-440 مناسب برای سیستم های اسمز معکوس با در نظر داشتن سیستم پیش تصفیه موثر است؛ بهره گیری از این محصول با رعایت اصول بیان شده باعث بهبود کیفیت آب و کاهش میزان مصرف انرژی می شود. از ویژگی های شاخص این محصول می توان به راندمان بالای حذف نمک با کاهش ۳۳ درصدی فشار موثر سیستم و عملکرد موثر جهت حذف سیلیس، برم، نیترات و آمونیوم با افزایش سطح موثر آن اشاره کرد.

 

       ۴) ممبران BW30XFR-400/34 فیلمتک(Filmtec)

ممبران BW30XFR-440/34 مناسب برای سیستم های اسمز معکوس در کاربرد های آب و فاضلاب و نمک زدایی از پساب های صنعتی است؛ بهره گیری از این محصول با رعایت اصول فنی باعث افزایش میزان عملکرد، بهبود عمر مفید، افزایش میزان تولید و کیفیت آب به همراه مقاومت مناسب در برابر آلودگی است. همچنین این ممبران مقاومت بالاتری نسبت به پتانسیل های مختلف فولینگ اعم از بیولوژیکی، آلی و معدنی دارد.

 

       ۵) ممبران BW30XFRLE-400/34 فیلمتک(Filmtec)

ممبران BW30XFR-440/34 مناسب برای واحدهای نمک زدایی اسمز معکوس در کاربرد های آب،فاضلاب و نمک زدایی از پساب های صنعتی است؛ بهره گیری از این محصول با رعایت اصول فنی باعث تولید آب با کیفیت بالا و بهبود مقاومت در برابر آلودگی و کاهش میزان مصرف انرژی می شود. از ویژگی های شاخص این محصول می توان به راندمان بالای حذف نمک با کاهش ۳۰ درصدی فشار موثر سیستم و عملکرد موثر جهت حذف سیلیس، نیترات و آمونیوم اشاره کرد.

 

       ۶) ممبران Eco Platinum-440 فیلمتک(Filmtec)

ممبران Eco Platinum-440  از ممبرانهای جدید شرکت دوپونت و مناسب برای فرایند اسمز معکوس با در نظر داشتن سیستم پیش تصفیه موثر است. این محصول دو عامل کاهش مصرف انرژی و حذف بالای نمک را بهبود بخشیده است. و عملکرد موثر جهت حذف سیلیس، نیترات، برم و آمونیوم با افزایش سطح موثر آن اشاره کرد.

 

ممبران های آب دریا فیلمتک(Filmtec Sea Water Membrane)

ممبران فیلمتک

ممبران های طراحی شده جهت شیرین سازی آب دریا قادر به نمک زدایی آب دریا به منظور استفاده در مصارف مخنلف نظیر شرب، صنعتی و کشاورزی مورد بهره برداری قرار می گیرد. لازم به ذکر است میزان ذرات جامد حل شده در آب دریا در این سیستم نمک زدایی در محدوده ppm 8000 تا ppm 50000 قرار دارد و فشار لازم جهت غلبه بر فشار اسمزی به واسطه ی پمپ های فشار قوی در این فرایند در محدوده bar 40 الی bar 80 متغیر است. همچنین طراحی فرایند شیرین سازی آب دریا دارای حساسیت های بالاتری به نسبت طراحی آب های سطحی و چاه می باشد و این عامل مستقیما با عوامل فیزیکی، شیمیایی، میکروبی و بیولوژیکی که به شدت بر کیفیت آب موثر است در ارتباط قرار دارد. 

ممبرانهای دریایی به دلیل تحمل فشار عملیاتی بالاتر و ویژگیهای فیزیکی مربوط به شوری بالای آب دریا، قیمت بالاتری نسبت به ممبرانهای آب لب شور دارند. شرایط نگهداری مربوط به ممبرانهای دریایی نیز به دلیل تفاوتهای آب دریا با آبهای لب شور دشوارتر ست.

شرایط عملیاتی پیشنهاد شده توسط کمپانی دوپونت جهت بهره برداری از ممبران های آب دریا در جدول زیر قابل دسترس است.

Polyamide Thin-Film CompositeMembrane Type
113°F (45°C)
Maximum Operating Temperature
600 psig (41 bar)Maximum Operating Pressure
15 psig (1.0 bar)
Maximum Pressure Drop
pH Range
11 - 2
Continuous Operation
13 - 1Short-Term Cleaning (30 min.)
15.9 (m3/hr)Maximum Feed Flow
Less than 0.1 ppm
Free Chlorine Tolerance

 

       ۱) ممبران SEAMAXX فیلمتک(Filmtec)

شرکت دوپونت با در نظر داشتن تمامی پارامتر های تاثیر گذار در فرایند شیرین سازی آب دریا، مدلهای مختلفی از ممبران های آب دریا را با نام تجاری (SWRO) معرفی کرده است. ممبران SEAMAXX این کمپانی پس از طراحی و تولید جهت استفاده در شرایط عملیاتی خاص به شرح میزان شوری و دمای نرمال مورد بهره برداری قرار می گیرد. این ممبران قابل استفاده در واحدهای شیرین سازی آب لب شور با میزان شوری بسیار زیاد می باشد. میزان نرخ جریان عبوری از این ممبران به صورت چشمگیری بیشتر از نرخ جریان عبوری از دیگر محصولات موجود در بازارهای جهانی با برند دوپونت در دسته ممبران های دریایی آن می باشد. همچنین کاهش هزینه های بهره برداری در کنار کاهش هزینه های سرمایه گذاری اولیه از مزایای استفاده از این ممبران در سیستم های آب شیرین کن آب دریا است. لازم به ذکر است با دستیابی به فناوری جدید iLEC جهت اتصال ممبران ها به یک دیگر ریسک شکستگی و یا نشتی اورینگ را در مقایسه با روش اتصال ممبران ها در گذشته کاهش می دهد. باید توجه داشت که در این ممبران ها برای نمک زدایی از آب های حاوی مقدار زیاد ذرات جامد حل شده مناسب نیست.

 

       ۲) ممبران SW30HRLE-400 فیلمتک(Filmtec)

یکی دیگر از محصولات پر مصرف شرکت دوپونت درایران، ممبران دریایی SW30HRLE-400 است که با بهینه سازی دو عامل تاثیر گذار از جمله افزایش میزان حذف نمک و کاهش انرژی مورد نیاز فرایند اسمز معکوس، باعث کاهش هزینه های بهره برداری در هنگام به کارگیری از این ممبران در سیستم های شیرین سازی آب دریا با میزان شوری زیاد شده است. از جمله ویژگی های این ممبران که میتوان به آن اشاره کرد حذف یون برم در کنار حذف نمک باعث تولید آب شیرین با استاندارد WHO شده است؛ همچنین حداکثر ظرفیت فشار عملیاتی قابل تحمل جهت غلبه بر فشار اسمزی در این نوع ممبران ۸۳ بار می باشد و قابلیت شیرین سازی آب دریا با میزان شوری بالا را داراست.

شرکت فران تأمین کننده ممبران اصلی  SW30HRLE-400 از کمپانی دوپونت برای واحدهای آب شیرین کن آب دریا در کشور است. 

برای دریافت اطلاعات بیشتر لطفا بر روی دیتاشیت کامل این محصول کلیک نمایید: Dow-Filmtec-SW30HRLE-400

   

       ۳) ممبران SW30HRLE-400i فیلمتک(Filmtec)

از دیگر ممبران های دریایی طراحی شده این شرکت ممبران SW30HRLE-400i می باشد که همانند ممبران SW30HRLE-400 ویژگی های بهینه سازی آن از جمله افزایش راندمان حذف نمک و کاهش انرژی مصرفی را داراست همچنین قادر به شیرین سازی آب با میزان بالایی از شوری (ذرات جامد حل شده) است. اما یکی از تفاوت های این ممبران با مدل SW30HRLE-400 بهره گیری از فناوری ذکر شده در مدل SEAMAXX می باشد که با نام iLEC جهت کاهش شکستگی و نشتی در هنگام اتصال ممبران ها در کنار یک دیگر باعث کاهش هزینه های عملیاتی آن شده است.

 

       ۴) ممبران SW30HRLE-440i فیلمتک(Filmtec)

یکی دیگر از محصولات کمپانی دوپونت، ممبران SW30HRLE-440i می باشد که با ارائه ویژگی های خاصی که شامل کاهش هزینه پایدار سیکل کارکرد فرایند شیرین سازی آب دریا به واسطه ترکیب و بهینه سازی عواملی همچون افزایش راندمان حذف نمک، انرژی و همچنین افزایش ظرفیت پذیرش آب با میزان شوری بسیار بالا در کنار افزایش سطح موثر و ضخامت در مقطع ورود جریان خوراک و در ادامه میتوان به قابلیت حذف برن بالا و بهره گیری از فناوری اتصال دهنده iLEC اشاره کرد که در مجموع سبب به کارگیری این محصول در انواع سیستم های شیرین سازی آب دریا شده است.

 

       ۵) ممبران SW30ULE-440i فیلمتک(Filmtec)

این محصول از شرکت دوپونت برای شیرین سازی آب دریا با میزان شوری (ذرات جامد محلول) متوسط و یا شیرین سازی آب چاه با میزان شوری زیاد در دمای آب متوسط همراه با فلاکس بالا طراحی شده است. از دیگر مزایای آن می توان به بهره گیری از فناوری iLEC و سطح موثر ۴۴۰ فوت مربعی آن اشاره کرد. این محصول برای سیستم های شیرین سازی آب دریا طی دو مرحله (۲ pass) و آب های شور متوسط بسیار ایده ال است.

 

خصوصیات ممبران های اسمز معکوس دریایی(SWRO membrane)

اصلی ترین بخش فرایند شیرین سازی آب دریا به روش اسمز معکوس (SWRO)، عناصر غشایی این فرایند می باشد. امروزه دو نوع از مواد مورد استفاده در ساخت عناصر غشایی SWRO عبارتند از : (۱) پلی آمید، و (۲) استات سلولز و مشتقات آن. همچنین غشاهای RO ساخته شده از پلی آمید به عنوان غشای کامپوزیت فیلم نازک شناخته می شوند. مزایا و معایب اصلی کامپوزیت فیلم نازک و غشای SWRO استات سلولز از نظر حساسیت آنها به پیش تصفیه آب دریا در جدول زیر ارائه شده است.

پارامترغشای کامپوزیت فیلم نازکغشای استات سلولز
عدم پذیرش (rejection) نمک، %بالاتر (>%99/5)كمتر تا (95%)
Net driving pressure، باركمتر (15-10) باربالاتر (15-30) بار
بار سطحي (Surface charge)آنيوني (محدوديت استفاده از منعقد كننده هاي پيش تصفيه كاتيوني)خنثي (بدون محدوديت بر روي منعقد كننده هاي پيش تصفيه)
تحمل كلر (chlorine tolerance)ضعيف (تا 1000 ppm-h) ضرورت کلرزدایی خوراکخوراك مداوم از ppm 1-2 كلر قابل قبول مي باشد.
تواتر نظافتبالاتر (هفته ها تا ماه ها)كمتر (ماه ها تا سال ها)
الزامات پیش تصفیهبالاتر (SDI<4)كمتر (SDI<5)
حذف مواد آلیبالانسبتا پايين
رشد بیولوژیکی بر روی سطح غشاممکن است مشکلات عملکردی ایجاد کندمحدود شده – نه به دليل مشكلات عملكردي
تحمل pH tolerance) pH )بالا (1-13)محدود شده (4-6)

 

عمدتا به دلیل ریجکشن بالاتر و فشارهای کاری پایین تر، امروزه غشاهای کامپوزیت فیلم نازک انتخاب بهتری برای اکثر تاسیسات غشای SWRO می باشند. این مسئله تا حدودی در خاورمیانه استثنا می باشد، جایی که منبع آب سرشار از مواد ارگانیک بوده و غشاهای استات سلولز از نظر کاهش گرفتگی بیولوژیکی، نظافت و نیاز به پیش تصفیه، دارای مزایای قابل توجهی می باشند.

پرکاربردترین عناصر غشایی SWRO، کامپوزیت فیلم نازک، شامل دو ورقه غشایی که از سه طرف شان به هم چسبیده شده و در سمت چهارم باز شده است می باشد، مشابه یک پاکت نامه و بنابراین، به آنها پاکت غشایی نیز می گویند. قسمت باز پاکت های غشایی به لوله ی جمع کننده نفوذی مرکزی با ورودی های کوچک وصل شده است که آب نفوذی را از پاکت های غشایی جمع آوری می کند. تمام پاکت های غشایی به صورت مارپیچ در اطراف لوله نفوذی مرکزی پیچیده میشوند. سطح بیرونی پاکت های غشای، که مواد معدنی آب منبع را نگه می دارند، دارای ساختار متخلخل مولکولی میکروسکوپی هستند که می تواند جامدات ذره ای و محلول، میکروارگانیسم ها و سایر ناخالصی های با اندازه کوچکتر از ۲۰۰ Da را ریجکت کند. این فیلم پلی آمید بر روی سطح پاکتهای غشایی که در واقع نمکها را از آب جدا می کند، معمولا ضخامت کمتر از ۲ / ۰ میکرومتر دارد و جهت مقاومت در برابر فشار بالای مورد نیاز برای جداسازی نمک، توسط لایه غشایی ضخیم تر دوم پشتیبانی می شود که به طور معمول از مواد پلی سولفون با تخلخل بالاتر ساخته شده است و دارای چندین نوع ورودی با دهانه های غشایی بزرگتر می باشد.

طبقه بندی ممبران های دریایی فیلمتک

غشاء SWRO کامپوزیت فیلم نازک ۸ اینچ در حال حاضر پرکاربردترین نوع غشاها هستند. سه پارامتر مهم عملکردی غشاهای RO عبارتند از: عبور (ریجکشن) نمک، جریان میزان تولید و فشار عملیاتی. در حال حاضر غشاهای تجاری NF و RO موجود می تواند در گروه های اصلی زیر طبقه بندی شوند: ۱- ريجکشن استاندارد ۲- ريجکشن بالا ۳- میزان تولید بالا و ۴- فشار بالا

       ۱- ممبران SWRO با ریجکشن استاندارد

 عناصر غشایی با ریجکشن استاندارد به گونه ای طراحی شده اند که حداکثر ۶ /۹۹ ٪ نمک ها را از آب دریای منبع حذف کنند. این عناصر غشایی در حال حاضر بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند و کاربردهای متنوعی در ساختار RO دارند. این عناصر غشایی SWRO دارای جداکننده های (spacer) ۲۸-mil می باشند و برای آب دریای با پتانسیل گرفتگی کم و متوسط و سیستم پیش تصفیه با طراحی خوب، مناسب می باشند.

       ۲- ممبران SWRO با ریجکشن بالا

عناصر غشایی با ریجکشن بالا با ساختار غشایی محکم تر طراحی شده اند که امکان افزایش جرم یون های ریجکت شده را فراهم می کند. ریجکشن بالاتر از %۹۹/۸۵ – %۹۹/۷۵ با اعمال ۱۰%-۲۰% فشار عملیاتی بالاتر حاصل می شود. به طور کلی، این عناصر غشایی نیز در مقایسه با عناصر غشایی SWRO با ریجکشن استاندارد، مستعد گرفتگی هستند و استفاده از آنها نیاز به پیش تصفیه آب دریا بصورت بسیار ماهرانه از نظر گرفتگی ذره ای، کلوییدی و میکروبی دارد.

       ۳- ممبران با تولید بالا (انرژی پایین)

عناصر غشایی با میزان تولید بالا جهت عرضه ی بیشتر آب محصول برای هر عنصر غشایی طراحی شده اند. این ویژگی ها عبارتند از : (۱) مساحت سطح بیشتر و (۲) بستهممبران فران بندی غشایی متراکم تر. افزایش مساحت سطح پاکت غشایی فعال، امکان میزان تولید قابل توجهی را برای همان اندازه (قطر) عنصر غشایی فراهم می کند. تولید زیادتر عناصر غشایی با استفاده از غشاهایی با نفوذپذیری بالاتر با کانالهای مولکولی گسترده تر حاصل می شود. بنابراین، ریجکشن نمک از این عناصر نسبت به غشاهای SWRO استاندارد و با ریجکشن بالا، پایین تر می باشد. عناصر با تولید بالا دارای عملکرد استاندارد ۹۰۰۰-۱۲۰۰۰ گالن بر روز (gpd) و ریجکشن نمک %۹۹/۴ – %۹۹/۲ می باشند.

همچنین افزایش اندازه/ قطر غشا می تواند مساحت سطح فعال عنصر غشایی را افزایش دهد. در عین اینکه عناصر غشایی SWRO ۲۰ سانتیمتر (۸ اینچ) همچنان اندازه استاندارد می باشند و بیشتر در کاربری های با مقیاس بزرگ استفاده شده اند، در حال حاضر عناصر غشایی SWRO با اندازه بزرگتر ۱۶ و ۱۸ اینچ نیز، موجود هستند.

گزینه های دیگر برای ارتقا میزان تولید غشا، افزایش تعداد ورقه های غشایی بسته بندی شده در همان اندازه (قطر) غشا می باشد. این مهم با استفاده از فاصله دهنده های (spacer) کانال تغذیه نازکتر یا بوسیله بهبود ساختار عنصر انجام می شود. استفاده از فاصله دهنده های (spacer) خوراک نازک تر معمولا افت فشار غشا را افزایش میدهد. در نتیجه، عناصر غشایی با تولید بالاتر با استفاده از این روش، نیاز به فشار عملیاتی بالاتری برای همان سطح ریجکشن نمک و شار را دارند.

 بسته بندی ورق غشایی متراکم تر، غشا را مستعد گرفتگی می کند و استفاده از آنها به آب منبع با کیفیت بالا و پیش تصفیه دقیق تر نیاز دارد. برای پرداختن به این مسئله، در واقعیت، جدید ترین عناصر غشایی با تولید بالا، از فاصله دهنده های (spacer) گسترده تر برای جبران افزایش فشار و پتانسیل گرفتگی استفاده می کنند.

 برخی از جدیدترین عناصر غشایی SWRO با تولید بالا با ظرفیت تولید ۱۲۰۰۰-۱۶۰۰۰ gpd، انعطاف پذیری، انتخاب تولید، و امکان انتخاب میان میزان تولید و هزینه های فشار برق را فراهم می کنند. با دستیابی به (۱) کاهش هزینه های ساخت و ساز سیستم توسط طراحی سیستم با تولید بیشتر یا (۲) با کاهش تقاضای انرژی کلی سیستم با استفاده از تعداد عناصر غشایی بیشتر، طراحی سیستم در شار و بازیابی پایین تر، بهره گیری از جدیدترین فن آوری های بازیابی انرژی که در صورت عملکرد سیستم در بازیابی کمتر (۳۵٪-۴۵٪)، مصرف انرژی را به حداقل می رسانند، همان اهداف کیفیت تولیدی آب بدست می آید.

       ۴- ممبران SWRO با فشار بالا

هدف اصلی این نوع از عناصر SWRO، تولید آب شیرین از آب دریای غليظ شده با شوری ۵۰۰۰۰-۶۰۰۰۰ میلی گرم در لیتر می باشد و برای به حداکثر رساندن آب بازیابی شده از یک حجم آب منبع معین استفاده می شود. معمولا عنصر غشایی استاندارد فقط می تواند تا ۵۰٪ از آب دریا را بازیابی کند، درحالی که SWRO با فشار بالا جهت تامین بازیابی های ۶۰٪ و بالاتر مناسب می باشد.

به طور خاص، عناصر غشایی با فشار بالا برای بهره برداری در ۲۰%-۴۰٪ فشار بیشتر از سایر انواع عناصر غشایی ذکر شده در بالا طراحی شده اند و جهت تصفیه کنسانتره تولید شده با شوری بالا توسط مرحله اول یک سیستم SWRO دو مرحله ای می باشند. در حالی که این عناصر فشار بالا توسط تعدادی تولید کننده بصورت تجاری در دسترس هستند، اما استفاده گسترده ای از آنها نشده است زیرا آنها نیز معمولا دارای نرخ گرفتگی بیشتر و هزینه های نظافت بالاتر و همچنین عمر مفید پایین می باشند. لازم به ذکر است که هر چه فشار خوراک عناصر RO بیشتر باشد، میزان گرفتگی بیشتر می شود و افزایش فشار انتقالی (TMP) برای همان آب منبع شور نیز سریعتر می شود.

 

شرکت فران طراح و تولید کننده دستگاه های تصفیه آب صنعتی، آب شیرین کن های دریایی و تأمین کننده ممبرانهای اسمز معکوس فیلمتک(Filmtec) برای واحدهای شیرین سازی آبهای شور، آماده ارائه خدمات در این زمینه به مشتریان محترم است. 

Prepared by: Seyed Ahmad Mohamadi

4.9/5 - (12 امتیاز)

2 پاسخ

    1. لطقا درخواستتون رو به صورت رسمی جهت صدور پیش فاکتور ارسال بفرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *