جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

88888938 021

برای مشاوره تماس بگیرید

حذف فسفات

حذف فسفات

با توجه به افزایش فسفات موجود در پسابهای شهری و صنعتی، حذف فسفات موجود در پساب تا ۲ میلیگرم بر لیتر در فرایند تصفیه فاضلاب از الزامات است.

فاضلاب یا پسابهای شهری به طور معمول حاوی ۵ تا ۲۰ میلگیرم بر لیتر ترکیبات فسفات هستند که ۱ تا ۵ میلیگرم بر لیتر این مقدار مربوط به ترکیبات آلی و مابقی مربوط به ترکیبات معدنی است. جوامع شهری وابسته به تعداد ساکنین و میزان مصرف مواد شوینده، فسفات بیشتری در فاضلاب تولید می کنند. هر انسان در زندگی شهری به طور متوسط حدود ۲ گرم فسفات در فاضلاب تولید می کند..

استانداردهاي زيست محيطي، حداكثر غلظت فسفر در جريان پساب تصفيه شده نهايي را در محدوده یک دهم تا حداکثر ۲ ميليگرم بر ليتر تعيين نموده اند. در صورت دفع پسابهای با مقادیر بالای ۲ میلیگرم بر لیتر به آبهای سطحی، فرایند Eutrophication در دریاچه ها یا رودخانه ها رخ خواهد داد. در این فرایند رشد سریع و سرطانی جلبکها و فیتوپلانکتونها رخ می دهد. شکوفایی جلبکی(Algal Bloom) ناشی از افزایش غلظت فسفات و نیترات به دلیل کاهش اکسیژن محلول در آب، زندگی دیگر آبزیان را در معرض خطر قرار می دهد.

اشكال رايج فسفر در پساب عبارتند از يون اورتو فسفات، پلي فسفات مشتق از اسيد فسفريك و تركيبات آلي حاوي عنصر فسفر كه در اين بين، پلي فسفاتها بصورت جزيي در آب هيدروليز ميگردند. همچنين تجزيه باكتريايي تركيبات آلي حاوي فسفر منجر به توليد يون اورتو فسفات در پساب خواهد شد. اين تركيبات آلي محلول، صرفا توسط ته نشيني ثانويه قابل جدا سازي از جريان پساب خواهند بود.

با توجه به محتواي كربن و نيتروژن در جريان پساب خام و نيز فعاليت باكتريايي در داخل پساب، تا حدود ۲۰ تا ۴۰ درصد از محتواي فسفر پساب در قالب لجن قابل ته نشيني در كلاريفايرهاي ثانويه جدا سازي می شود. يون فسفر مورد اشاره در ساختار سلولي باكتري در حال رشد مشاركت نموده و لذا از حالت محلول به حالت نا محلول قابل ته نشيني درخواهد آمد.

امکان حذف فسفات طي فرايند انعقاد و لخته سازي با منعقد كننده هاي فلزي نظير آلومينيوم، آهن و کلسیم وجود دارد. حذف فسفات با کمک انعقاد و لخته سازی در فرایند تصفیه فاضلاب بیولوژیکی با سه راهبرد متفاوت انجام می شود:

  • تزریق مواد منعقد کننده به فاضلاب خام ورودی به تصفیه خانه
  • تزریق مواد منعقد کننده به حوضچه هوادهی
  • انجام فرایند انعقاد و لخته سازی به روی پساب تصفیه شده با هدف کاهش فسفات

شركت مهندسي فران با امكانات كامل آزمايشگاهي قادر به طراحي و ساخت واحدهای تصفيه پساب شهری و صنعتی جهت تصفيه و حذف فسفر در حد استانداردهای بین المللی و سازمان حفاظت از محیط زیست مي باشد.

 

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *