جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

88888938 021

برای مشاوره تماس بگیرید

تله بخار(Steam Trap)

تله بخار (Steam Trap)

تله های بخار یکی از اجزای اصلی سیستمهای حاوی بخار در صنایع مختلف هستند. از اینرو درک و شناخت صحیح نسبت به انواع و کاربردهای این تجهیز پر مصرف در سیستمهای بخار حایز اهمیت است. یکی از حوزه های فعالیت شرکت فران نیز مهندسی و ساخت واحدهای تولید، توزیع و برگشت بخار در صنایع مختلف است. شرکت مهندسی فران خدمات مهندسی، تأمین، نصب و راه اندازی انواع مختلف تله های بخار را در سیستمهای بخار ارائه می دهد.

تله بخار

 

تله بخار چیست؟

وظیفه تله بخار تخلیه کندانس همزمان با حفظ بخار در سیستم می باشد. این کار ضمن ایجاد اطمینان از عملکرد بهینه، از مضرات وجود کندانس در سیستم به ویژه در نواحی با شرایط دمایی بحرانی جلوگیری می کند. سیستم های بخار معمولا با مشکلات زیر روبرو هستند:

  • انتقال حرارت ضعیف
  • آسیب دیدگی سیستم و تجهیزات آن
  • کیفیت پایین محصول یا مردود شدن کامل کیفی محصول

انتخاب درست سیستم تله بخار برای پرهیز از مشکلات ذکر شده بالا کمک شایانی می کند. همزمان تله بخار آب کندانس را جمع آوری کرده و به سیستم بازیابی کندانس هدایت می کنند..

هدف ما ایجاد اطمینان مشتریان و کارفرمایان برای دستیابی به ماندگاری و اهداف بهینه سازی سیستم بخار در تمامی شرایط عملکردی آن است. بکار گیری یک سیستم تله بخار موثر ابزاری برای نیل به این منظور خواهد بود.

هر سیستم بخار کارکرد و هدف خاص تولیدی خود را دارد. بنابراین نیازمندی سیستم تله بخار آن نیز متفاوت از سیستم های بخار دیگر می باشد. انتخاب سیستم تله بخار مختص به سیستم بخار تحت بررسی، تاثیر قابل توجهی در فرایند، افزایش کارایی بالقوه، کاهش هزینه های مصرف انرژی و ایجاد محیط امن برای انجام فعالیت خواهد گذاشت.

به عنوان نمونه، آب کندانس می بایست به سرعت از بخشی از سیستم بخار که بالاترین نرخ انتقال حرارت در آن وجود دارد جمع آوری گردد. وجود کندانس در قسمتی از یک تجهیز فرایندی که انتقال حرارت در آن اتفاق می افتد، بازدهی حرارتی تجهیز را کاهش داده و طول عمر تجهیز را کاهش می دهد.

در برخی از کاربردها نیز طراحی به گونه ای است که بخار داخل مدار نگه داشته شود تا انرژی حرارتی خود را از دست داده و بخار سیستم در مدار حفظ شود. در این نوع از عملکرد به این دلیل که کندانس در دمای خیلی پایین تر از دمای بخار از سیستم جدا می گردد، پدیده flash steam رخ نداده و اتلاف ناشی از آن از سیستم تله بخار حذف می گردد.

تله بخار های ترمودینامیکی:

این نوع از تله های بخار به دلیل سادگی، عمر کاری بالا و ساختار قدرتمند برای جمع آوری کندانس از نقاط اصلی تخلیه کندانس ایده آل هستند. با توجه به ظرفیت بالای عبور کندانس به نسبت ابعاد این نوع تله بخار و جنس تمام استیل، این محصول بسیار بالایی در برابر خوردگی ناشی از جمع آوری کندانس دارد.

تله بخار ترمودینامیک

ویژگی ها:

تخلیه مثبت آب کندانس همزمان با ویژگی آب بندی کامل
تخلیه آب کندانس در دمایی نزدیک به دمای بخار سبب اطمینان از کارایی ماکزیمم پلنت
مجهز به تنها یک قطعه متحرک که سبب افزایش اطمینان از عملکرد کارا شده و بدون نیاز به جدا سازی از لوله کشی می توان به تعمیر و نگه داری از آن اقدام کرد.
ابعاد کوچک و وزن کم آن سبب کاهش هزینه های نصب می گردد.
دیسک و نشیمن گاه دیسک سختی کاری شده اند تا طول عمر آن افزایش یابد.
یک تله بخار بازه زیادی از شرایط عملکردی سیستم را پوشش می دهد و انتخاب و جایگزینی آن ساده می باشد.
عایق کاری برای محافظت در مقابل شرایط آب و هوایی سرد و مرطوب

تله بخار های ترمودینامیکی مناسب شرایط عملکردی فشار بالا و بخار فوق گرم بوده و ضربه قوچ و نوسانات سیستم در عملکرد آن تاثیری نخواهد داشت.

تله بخار مکانیکی :

تله بخار های مکانیکی ایده آل برای خارج کردن کندانس در سیستم هایی هستند که می بایست به محض به وجود آمدن کندانس آن را تخلیه کرد. این امر از آن رو ناشی می شود که در سیستم های خاص برای جلوگیری از خرابی محصول فرایندی به دلیل نوسانات دمایی و نبود انتقال حرارت لازم می بایست کندانس به سرعت از سیستم خارج گردد. این نوع از تله های بخار برای خروج سریع کندانس از سیستم طراحی شده اند.

تله بخار مکانیکی

تله بخار مکانیکی ball-float :

این نوع از تله بخار مکانیکی مجهز به یک شیر خروج هوا به صورت استاندارد روی آن و یک گزینه به عنوان شیر تنظیم سوزنی دارد. بازه کاری این تله بخار قابلیت تطابق دارد و برای خروج سریع کندانس از سیستم بخار استفاده می شود.

مزایا :

تخلیه بی درنگ کندانس از سیستم همزمان با آب بندی دقیق. عدم باقی ماندن کندانس در سیستم کارایی را بالا می برد.
در هر دو حالت فشار و دبی های بالا و کم و بدون عبور بخار کار می کند.
تحت تاثیر نوسانات فشار یا دبی قرار نمی گیرد.
جنس کاملا استیل قطعات در تماس با سیال باعث مقاومت بالا در برابر خوردگی می شود.
مجهز به ونت هوا برای گرم شدن سریع پلنت.
بدنه مستحکم سبب مقاوت بالا در برابر نوسانات و ضربه قوچ ایجاد می کند
تله بخار مکانیکی inverted – bucket :

این نوع از تله های بخار با استفاده از یک اصل فیزیکی ساده بر اساس اختلاف چگالی بین بخار (گاز) و کندانس (مایع) طراحی و ساخته می شوند. دارای بدنه مستحکم و حساس به چگالی برای تحریک lever و bucket.

مزایا:

خروجی کندانس تقریبا پیوسته همزمان با آب بندی کامل که سبب باقی ماندن تنها مقدار ناچیزی کندانس در مدار بخار شده و بازدهی پلنت را به ماکزیمم خود ارتقا می دهد.
استفاده از ایده نوین آب به عنوان نشت بند برای جلوگیری از فرار بخار داغ.
مناسب برای شرایط دمایی فوق گرم در صورت مجهز شدن به شیر یکطرفه داخلی.
بدنه مستحکم و ساده طول عمر بالا در برابر نوسانات و ضربه قوچ را گارانتی می کند.
قطعات استیل داخلی به درپوش متصل هستند و در هنگام نیاز تعمیراتی به راحتی خارج می شوند.
امکان تجهیز به شیر تخلیه به عنوان یک گزینه اضافی.

تله بخار ترموستاتیکی:

در کاربردهایی که ترجیح سیستم بر استفاده کامل از حرارت درون کنداس است (مانند فرایند های استرالیزاسیون)، تله بخار نوع ترموستاتیکی راه حلی ایده آل بوده و تا زمان افت دما به کمتر از دماع اشباع تله بخار باز نمی شود. این ویژگی سبب استفاده کامل از حرارت باقی مانده در کندانس قبل از خارج کردن کامل آن از سیستم می گردد که به تبع رفع احتمال رخ دادن پدیده steam flash نیز می گردد. واضح است که هدف کلی از این راه حل صرفه جویی در مصرف انرژی می باشد.

تله بخار ترموستاتیک

ویژگی ها:

نگهداری کندانس در تله بخار تا افت دمای آن برای افزایش بازده حرارتی سیستم و به تبع پرهیز از flashing.
تخلیه گازهای غیر قابل کندانس مانند هوا و غیره و کمک به گرمایش سریع مجدد کندانس.
تنظیم خودکار عملکرد بر اساس فشار سیستم و تحمل افزایش دما بخار فوق گرم تا ۷۰ درجه سانتی گراد.
تنظیم دمای کاری تخلیه بر اساس طراحی اولیه کپسول انجام می شود و نیازی به تنظیم در سایت ندارد.
قطعات داخلی تمام استیل که سبب افزایش طول عمر کاری و کاهش هزینه های تعمیراتی پلنت می گردد.
به طور خلاصه کاربردهای عمومی تله های بخار در صنعت و در سیستمهای بخار به موارد ذیل تقسیم می شود:

جمع آوری کندانس خط اصلی بخار
جمع آوری کندانس مخازن دو جداره
جمع آوری کندانس کاربردهای خاص
جمع آوری کندانس تجهیزات فرایندی
جمع آوری کندانس توربین بخار
جمع آوری کندانس Separator

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *